Bakanlık Temmuz ayında hesaplara yatacak asgari ücreti açıkladı, resmi açıklama!

Asgari ücretle çalışanlar Temmuz ayında hesaplarına yatacak yeni maaşı merak ediyorlar.

Aslında bu yıl başında asgari ücrete tek bir zam yapılacağı açıklanmıştı. Fakat dengeler değişti. Enflasyon tahminlerin üzerinde geldi.

Enflasyonun yükselmesiyle birlikte asgari ücret ilk 4 ayda bile yüzde 15 oranında eridi. Nitekim erimeye de devam ediyor.

Aslında hükümet enflasyonu Mayıs ayına kadar kontrol altına almayı planlıyordu. Fakat bu şimdilik gerçekleşebilmiş değil.

Hal böyle olunca asgari ücrete zam beklentisi de artmış oldu. Peki gelelim en önemli soruya. Asgari ücrete Temmuz ayında zam gelecek mi? Yeni asgari ücret ne kadar olacak?

Son dönemde özellikle sosyal medyada Temmuz ayında asgari ücrete bir zam geleceği ve yeni asgari ücretin 20.000 TL olacağı belirtilmişti.

Nitekim bakanlık bu tartışmalara son noktayı koydu.

Çalışma Bakanı, kendisine yöneltilen asgari ücret sorusuna, şu anda asgari ücretle ilgili bir çalışmamız yok şeklinde yanıt verdi. Peki bu ne anlama geliyor.

Eğer bakanlık tarafından yapılan açıklamada bir değişikliğe gidilmezse Temmuz ayında da hesaplara yatacak ücret 17.002 TL olacak.

Tabi ki yine de asgari ücrete zam geleceğine dair büyük bir beklenti söz konusu. Bunu da atlamamak gerekiyor. Yine de bekleyip göreceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x