Microsoft, Windows’ta Android uygulamalarına yönelik desteği sonlandırıyor

Microsoft ilk olarak 2021’de Windows 11’in Android uygulamalarını çalıştırabileceğini söylemişti. Ertesi yıl geldiğinde kullanıcılar Amazon Appstore’u yükleyebildi ve Microsoft Store’da bazı bireysel Android uygulamaları bulundu. Bu sürüm, Chromebook’lardaki Android uygulamaları ve Apple Silicon Mac’lerdeki iOS uygulamalarının oluşturduğu ikili tehditlere bir yanıt olarak görüldü.

Microsoft, yapay zeka ile ilgili her şeye tam gaz yönelirken, artık Windows’u önemli ölçüde daha iyi, dokunma odaklı bir platform haline getirmeye yönelik geçmiş girişimlerinin artık kaynaklara değmediğini görebilir. The Verge’ın tahmin ettiği gibi bir başka olasılık da, Windows’ta Android uygulamaları arayan kişilerin, Amazon’un daha düşük bir genel seçime sahip olan versiyonunu değil, tam Google Play Store deneyimini beklemesi.

Microsoft, Windows’ta Android uygulamalarına yönelik desteği sonlandırıyor

Microsoft, salı gününden önce Windows 11 makinelerine Amazon Appstore’u (veya WSA kullanan diğer uygulama ve oyunları) yükleyen müşterilerin bunları 5 Mart 2025’e kadar kullanmaya devam edebileceklerini söylüyor. Bu arada Amazon, Appstore ve ilgili uygulamaların artık Windows 11’de bulunamayacağını açıkladı. Microsoft Store Çarşamba günü başlıyor. Ayrıca geliştiriciler artık Windows’taki Amazon Appstore’a yeni uygulamalar gönderemeyecek ancak mevcut uygulamaları olan geliştiriciler gelecek yılın bu zamanlarına kadar bunlar için güncellemeler göndermeye devam edebilecek.

Microsoft için bir sonraki adıma gelince, şirketin 21 Mart’ta yeni Surface cihazlarını piyasaya süreceği söyleniyor. Surface Pro 10 ve Surface Laptop 6‘nın piyasaya sürülmesi bekleniyor ve şirket muhtemelen bunları ilk AI bilgisayarları olarak pazarlayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x